.
Sjuk utan att ha ett svar än på varför. Fick sjukskriva mig från jobbet jag älskar så. Fick lov att tjata mig till att få ta de mest balsala proverna som inte visade något alls. Men var värken i kroppen kommer ifrån. Influensa känslan. Den totala orkeslösheten stundtals. Det har jag inget svar på. Googlar allt från cancer till borrielia.
Tog två Alvedon för att fixa körningen och åkte upp med killarna till Dalahästens Rike igår. Vi behövde komma ifrån och hos min svägerska är det alltid så välkomnande.
Kusinerna fick umgås och det blev riktigt trevligt för alla.
Väl hemma efter vårt dygn på andra sidan länsgränsen gick de sista krafterna åt att handla och laga mat åt killarna.
Jag är orolig för att proverna inte visar något och orolig att sjukvården inte tar mig på allvar och vidarutreder det som kan utredas redan nu så man får ett napp på radarn.
Får känslan av att ” jamen det är ju hon som varit utbränd, det är nog bara ett bakslag och återfall”
Längtar efter hälsa nu. Längtar efter de bekymmerslösa dagarna. Många. Och de får gärna komma ofta.
Kram Z
Det låter jobbigt att inte få veta vad det är som gör att du mår som du gör! Ibland får jag en känsla av att jag själv ska veta vad det är för fel på mig/barnen när man söker hjälp på VC, det rycker på axlarna & vet inte. Jag har också fått tvinga fram prover på sönerna för att åtminstone kunna utesluta vissa saker. Man söker ju VC för att få experthjälp med andra ord läkare.
Ingen ska behöva gå & må dåligt i dagens samhälle med all den kunskap & expertis som finns. Hoppas du snart får svar på varför du får tillbaka dina njurbesvär & att du mår bättre efter rätt behandling!
Krya på dig & var rädd om dig du fina mamma Z.
Kram<3
Jag är en fighter och ger mig ju inte. Men de som inte orkar vara det?
Jaja, det löser sig..
KRAM fina!
Det jag tänker på hur du beskriver din värk är fibromyalgi.Man kan utveckla det om man har varit utbränd länge.Så kolla upp det ❤ Vore ju väldigt tråkigt om det skulle vara så.Men då har du i alla fall fått en diagnos.
Åh Laila, det har jag inte ens tänkt på. Men visst är det många sjukdommar som debuterar med långvarig stress.
Skall ha det med i åtanke!
KRAM!!