Det höll i 14 dagar..Så kom då fjorton steg tillbaka..Sam ringer från Ogge vid sex och vill bli hämtad..kan inte sova där..fick panik..skulle inte bli lördagkväll med mys som han ville ha det..inget godis som han tycker om..inget tv tittande/film som han har på sina lördagar..inget kur i soffan med ohana som han har just på lördagar..( ohana är från lilo och stitch filmen där ohana betyer familj och där ingen lämnas utanför..ett talesätt vi annamat..)..hade glömt Hunnis hemma, gossedjuret som inköptes i Hunnebostrand..kan inte somna utan henne..sen ville Ogge tydligen köra ett spel på internet som Sam inte alls hade lust med att göra..Dessutom var magen tom, han hungrig och trött och då går allt emot han ännumera.. nu kom fula ord vid hemkomsten till stackars lillebror som bara frågade varför han kom hem och inte sov kvar ”håll käften ditt cp stöda miffo” och sen en rejäl knuff in i väggen..Blev mycket lirkande för att få Sam mottiverad till kvällsmat och ett accepterande av att mumsa på det lördagsgott som fanns hemma..hade ju inte köpt det speciella som jag vet att Sam bara måste ha då det är lördagkväll..Efter en timme hade vi en nöjd kille i soffan igen, men super sensibel på Tobbes närvaro..han fick knappt andas ikväll..
svårt att ställa om sitt tänk..svårt att bryta rutiner..svårt att anpassa sig till kompisens önskemål.. Är ändå så nöjd med att de lekte så bra från skolans slut igår klockan tolv till sex idag, lördag..och haft så skoj..med tanke på hans diagnoser så är vi så tacksamma för att lek fungerar då Sam mår bra..att han får må som alla barn bör få göra emellanåt..
Kramis mamma zoffe
Vad härligt det låter med Ohana.Även utan diagnos kan det nog bli förmycket ibland och då vill man hem till det man är trygg med.Ni är så starka och kloka.Kram i mängder.
Ohana, det är ju ett jättebra ord! Ska jag minsann sno av er! :-)Jo, bakslag kommer. Det är ju så det är. Femton steg framåt och tio tillbaka. Då måste man minnas att det trots allt har blivit fem steg i rätt riktning trots alls. :-)Solskenet har aldrig efterfrågat att sova borta. Han har i och för sig aldrig heller haft en sådan bra kompis. Han har egentligen aldrig haft någon nära kompis, inte förän nu. Grannpojken, till huset dit vi flyttar i sommar, har liknande funktionshinder som Solskenet och de fungerar så himla bra ihop. Håller tummarna! :-)Kram på er!
Tror att jag också lånar det ordet ”Ohana”. Det låter hamoniskt *L*Tråkigt med bakslag, men man vet ju att de kommer. Förhoppningsvis har ni hunnit samla mer kraft under de fina veckorna.Att Sam har en så fin kompis är verkligen värt hur mycket som helst. Jag hoppas att min lille kille också hittar en så fin vän.Ha det bra! Kramar
visst..låna gärna OHANA..”betyder familj-där ingen blir bortlämnad eller är utanför” minns citatet än från Lilo filmen..Tobbe brukar ofta uppmana oss till en ohana kram..att vi alla fyra skall kramas..brukar va svårt att få med Sam på det bara..kramis mamma zoffe